13.8k views
5 votes
How much work would a child do while pulling a 12-kg wagon a distance of 4.3 m with a 22 n force?

User Jacqui
by
7.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Work:

"Work is distance,d traveled in the direction of the force,F which is applied to it."

Formula:

  • W=F.D, or we can place "s" instead of the "D".

So, now we have the data provided in the problem, as we have the;

  • mass,m= 12 kg,
  • distance,D=4.3 m,
  • force,F= 22 N.

Solution:

As putting the values inside the given formula;

  • W=(22).(4.3),
  • W=94.6 J(joules).⇒ The Answer.
User I Z
by
6.9k points
4 votes

The work done by the child while pulling the wagon is given by:


W=Fd

where F is the force applied and d is the distance through which the wagon has been moved.


In this problem, F=22 N and d=4.3 m, therefore the work done by the child is


W=Fd=(22 N)(4.3 m)=94.6 J

User Hiren Dhaduk
by
6.8k points