Answer:
Work:
"Work is distance,d traveled in the direction of the force,F which is applied to it."
Formula:
- W=F.D, or we can place "s" instead of the "D".
So, now we have the data provided in the problem, as we have the;
- mass,m= 12 kg,
- distance,D=4.3 m,
- force,F= 22 N.
Solution:
As putting the values inside the given formula;
- W=(22).(4.3),
- W=94.6 J(joules).⇒ The Answer.