menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sodium hydroxide, NaOH, is a strong base that is used in industrial synthesis and processes such as making paper. What is the mass of 2.60 ×1022 molecules of NaOH (Molar mass = 40.0 g/mol)?
asked
Mar 9, 2019
23.9k
views
3
votes
Sodium hydroxide, NaOH, is a strong base that is used in industrial synthesis and processes such as making paper. What is the mass of 2.60 ×1022 molecules of NaOH (Molar mass = 40.0 g/mol)?
Chemistry
middle-school
Katulus
asked
by
Katulus
6.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer : Mass would be = 1.859 g for NaOH
Explanation :
We have got
molecules of NaOH,
so we get,
g of NaOH/mol
On solving we get, answer as
1.859 g
Hence the g of NaOH will be 1.86.
Puggsoy
answered
Mar 12, 2019
by
Puggsoy
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
The mass of 2.60 x10^22 molecules of NaOH is
1.728 grams
calculation
mass = moles x molar mass
molar mass = 40 g/mol
mole is calculated using the Avogadro law
that is 1 mole = 6.02 x10^23 molecules
? = 2.60 x10 ^ 22 molecules
by cross multiplication
(1 mole x 2.60 x10^22) / 6.02 x0^23 = 0.0432 moles
mass is therefore= 0.0432 mole x 40 g/mol =
1.728 grams
Aleroy
answered
Mar 14, 2019
by
Aleroy
6.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
Compare and contrast an electric generator and a battery??
How do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Can someone complete the chemical reactions, or write which one do not occur, and provide tehir types? *c2h4+h2o *c3h8 + hcl *c2h2+br2 *c4h10+br2 *c3h6+br2
Why is gold preferred as a superior metal over silver and bronze?
What is the evidence of a chemical reaction when the fireworks go off
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org