menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You pay $1.75 for 5 bagels. What is the unit price?
asked
May 17, 2019
86.5k
views
1
vote
You pay $1.75 for 5 bagels. What is the unit price?
Mathematics
middle-school
Topkara
asked
by
Topkara
5.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
To find the unit price, one has to find the price per one bagel. One can do that by dividing both sides of the equation 5 bagels = $1.75. That's because it would get one bagel by itself. $1.75/5 is $0.35, so that's the answer
Oussema Aroua
answered
May 18, 2019
by
Oussema Aroua
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
.35, .35 tiimes 5 equals 1.74
:)
Shivang MIttal
answered
May 23, 2019
by
Shivang MIttal
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org