86.5k views
1 vote
You pay $1.75 for 5 bagels. What is the unit price?

User Topkara
by
5.3k points

2 Answers

3 votes
To find the unit price, one has to find the price per one bagel. One can do that by dividing both sides of the equation 5 bagels = $1.75. That's because it would get one bagel by itself. $1.75/5 is $0.35, so that's the answer 
User Oussema Aroua
by
5.2k points
7 votes
.35, .35 tiimes 5 equals 1.74

:)
User Shivang MIttal
by
5.8k points