102k views
2 votes
Describe how to use the u it pricing to decide which is the better buy between 5 pounds of chicken for $14.95 or 8 pounds of chicken for $23.36

User Shambhav
by
5.6k points

1 Answer

2 votes
To find the unit, you have to divide y by x. Let's do it for the 5 pound chicken first.
14.95÷5=2.99 per pound.
Now he 8 pounds.
23.36÷8=2.92 per pound.
Which ever one is less per pound would be known as a better buy.
Since the 8 pound chicken is less per pound, it would be a better buy.
User Osama AbuSitta
by
5.3k points