To find the unit, you have to divide y by x. Let's do it for the 5 pound chicken first.
14.95÷5=2.99 per pound.
Now he 8 pounds.
23.36÷8=2.92 per pound.
Which ever one is less per pound would be known as a better buy.
Since the 8 pound chicken is less per pound, it would be a better buy.