7.7k views
3 votes
An object weighs 55.54 newtons. What is its mass if a gravitometer indicates that g = 9.83 m/s2?

User Myusko
by
7.2k points

1 Answer

2 votes
P = m x g

P = Weight force = 55.54 N
M = Mass = ? kg
G = Gravity = 9.83 m/s^2

-> 55.54 = m x 9.83
-> m = 55.54/9.83
-> m = approximately 5.65 kg

Answer: The mass of the object is approximately 5.65 kg.
User Al John
by
7.7k points