menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 3-pack of movie tickets costs $20.55. What is the unit price?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 3-pack of movie tickets costs $20.55. What is the unit price?
asked
Nov 4, 2019
208k
views
4
votes
A 3-pack of movie tickets costs $20.55. What is the unit price?
Mathematics
middle-school
Ousoo
asked
by
Ousoo
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Unit price is the cost of a single ticket.
To find the unit price, divide the total cost by the number of tickets:
20.55 / 3 =
$6.85 each.
Verendus
answered
Nov 10, 2019
by
Verendus
9.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org