208k views
4 votes
A 3-pack of movie tickets costs $20.55. What is the unit price?

User Ousoo
by
8.8k points

1 Answer

3 votes
Unit price is the cost of a single ticket.

To find the unit price, divide the total cost by the number of tickets:

20.55 / 3 = $6.85 each.
User Verendus
by
9.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories