Answer:
Option B is correct.
Explanation:
Given: Value of House, P = $ 134,670
Rate of depreciation, R = 3% per year
Time, T = 2 years ⇒ n = 2
To find: value of house after 2 year that is A.
We know that



A = 142871.403
A = $ 142871
Therefore, Option B is correct.