menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sliced turkey costs $3.20 per pound. roast beef costs twice as much, and ground beef costs half as much as the turkey. the science club ordered 5 pounds of each for its annual picnic. what was the total
asked
Dec 9, 2019
90.7k
views
3
votes
Sliced turkey costs $3.20 per pound. roast beef costs twice as much, and ground beef costs half as much as the turkey. the science club ordered 5 pounds of each for its annual picnic. what was the total cost?
Business
high-school
Kumar Ashutosh
asked
by
Kumar Ashutosh
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
slice turkey (S)= 3.20 per pound
Roast beef(R)= 2×S= 2×3.2 =6.4
ground beef(g)=0.5× S =0.5×3.2= 1.6
total cost= 5×S+5×R+5×g
=5×3.2+ 5×6.4 + 5×1.6=56
thus, total cost is $56
ArthurLambert
answered
Dec 15, 2019
by
ArthurLambert
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 14, 2020
218k
views
You are sent to the store to buy sliced meat for a party. You are told to get roast beef and turkey, and you are given $30. Roast beef is $4.29/lb and turkey is $3.99/lb. Write an equation in standard
Isaias
asked
Aug 14, 2020
by
Isaias
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
218k
views
asked
Dec 7, 2021
90.1k
views
You are given $30 to buy sliced meat for a party and you are told to get roast beef and turkey. Including tax, roast beef is $4 per pound and turkey is $3 per pound. If r represents the number of pounds
Testa Abalez
asked
Dec 7, 2021
by
Testa Abalez
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
90.1k
views
asked
Dec 18, 2023
112k
views
You are sent to the store to buy sliced meat for a party. You are told to get roast beef and turkey, and you are given $30. Roast beef is $4.29/lb and turkey is $3.99/lb. Write an equation in standard
Martin Wilson
asked
Dec 18, 2023
by
Martin Wilson
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
112k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What can turn igneous rock into sediment?
In what way did the GI Bill contribute to the growth of professional and white-collar jobs ? A.by providing US laborers with new job-training programs B.by giving US veterans assistance to purchase a new
What is meant by data mining ?
What is the best way to describe a stock market?
You sell popcorn during your schools football games. Knowing that the people usually buy more when the price is lower, how would you price your popcorn after halftime?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org