14.6k views
5 votes
T davidson's bike rentals, it costs $31 to rent a bike for 6 hours. how many dollars does it cost per hour of bike use? (b)carmen bought 9 pounds of rice for $5 . how many dollars did she pay per pound of rice? if necessary, round your answers to the nearest hundredth.

1 Answer

6 votes
$31/6 hours = $5.1666/1 hour = $5.17

$5/9 lbs = $0.5555/1 lb = $0.56
User Philluminati
by
5.6k points