163k views
3 votes
Determine the molarity of a solution prepared by dissolving 141.6 g of citric acid , c3h5o(cooh)3 , in water and then diluting the resulting solutionto 3500.0ml

1 Answer

3 votes
The molarity of a solution prepared by dissolving 141.6g of citric acid in water is calculated as below

find the the number of moles

moles= mass/molar mass

= 141.6 g/ 192 g/mol = 0.738 moles

molarity= moles/molar mass

= 0.738/3500 x1000 = 0.21 M
User Shashank Agrawal
by
6.5k points