81.2k views
5 votes
John found a pair of jeans that cost 45$ .if it had a 10% -off coupon .how much would the jeans cost

2 Answers

4 votes
If he paid $45 for the pants and they were 10% off then the original price of the pants was $50. However if you meant that the original price is $45 (more likely based on your wording) the new price would be $40.50.
User Trinition
by
7.4k points
3 votes

Answer:

M.P=$45

discount=10%

Now.

S.P=M.P-discount % of M.P

=45-10/100×45=45-4.5=$40.5

the jeans cost $40.5.

User Pradas
by
6.9k points