153k views
0 votes
The selling price of 25/4 kg of apples is rs.400 .at what rate per kg are the apples being sold?

2 Answers

2 votes
25/4 kg = 6.25 kg = rs. 400

rs. 400 / 6.25 = the selling price per kg = rs. 64

The apples are being sold for rs. 64 per kg.
User Arielcr
by
7.9k points
5 votes
25/4 kg = rs 400

Find 1 kg:
1 kg = 400 ÷ 25/4
1 kg = 400 x 4/25
1 kg = Rs. 64

Answer: Rs. 64/kg
User Jeremiah Orr
by
7.1k points