menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The selling price of 25/4 kg of apples is rs.400 .at what rate per kg are the apples being sold?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The selling price of 25/4 kg of apples is rs.400 .at what rate per kg are the apples being sold?
asked
Nov 27, 2019
153k
views
0
votes
The selling price of 25/4 kg of apples is rs.400 .at what rate per kg are the apples being sold?
Mathematics
middle-school
Raju Padhara
asked
by
Raju Padhara
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
25/4 kg = 6.25 kg = rs. 400
rs. 400 / 6.25 = the selling price per kg = rs. 64
The apples are being sold for rs. 64 per kg.
Arielcr
answered
Nov 29, 2019
by
Arielcr
9.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
25/4 kg = rs 400
Find 1 kg:
1 kg = 400 ÷ 25/4
1 kg = 400 x 4/25
1 kg = Rs. 64
Answer: Rs. 64/kg
Jeremiah Orr
answered
Dec 2, 2019
by
Jeremiah Orr
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org