67.7k views
5 votes
A sample of gas occupies 10.0 l at 100.0 torr and 27.0

c. calculate the pressure if the temperature is changed to 127c while the volume remains constant. (133 torr)

1 Answer

5 votes
The pressure of a sample of a gas if the temperature is changed to 127 c while the volume remains constant is calculated using gay lussac law formula

that is P1/T1 = P2/V2
P1 = 100 torr
T1 = 27+273 = 300 k
T2 =127 +273 =400 k
P2=?

by making P2 the subject of the formula
P2=T2P1/T1

=100 x 400/300 = 133.3 torr

User Nagendra Badiganti
by
7.3k points