menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
donovan bought 5 1/2 pounds of flour for $ 8.25. How much did the flour cost per pound? Give your answer in the correct dollar form.
asked
May 3, 2019
227k
views
4
votes
donovan bought 5 1/2 pounds of flour for $ 8.25. How much did the flour cost per pound? Give your answer in the correct dollar form.
Mathematics
high-school
SimonTheEngineer
asked
by
SimonTheEngineer
6.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
We want the unit rate: cost of flour per pound.
$8.25
--------- = $1.50/lb
5.5 lb
Tamba
answered
May 4, 2019
by
Tamba
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
unit price per pound =
$ 8.25 / 5.5 = $1.50
answer
the flour cost $ 1.50 per pound
JustMe
answered
May 8, 2019
by
JustMe
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.3m
questions
8.3m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org