227k views
4 votes
donovan bought 5 1/2 pounds of flour for $ 8.25. How much did the flour cost per pound? Give your answer in the correct dollar form.

2 Answers

0 votes
We want the unit rate: cost of flour per pound.

$8.25
--------- = $1.50/lb
5.5 lb
User Tamba
by
5.5k points
4 votes
unit price per pound = $ 8.25 / 5.5 = $1.50

answer
the flour cost $ 1.50 per pound
User JustMe
by
5.9k points