150k views
5 votes
You travel 300 km in a Sierra GMC 4WD truck. Gas costs $1.01/L. The gas mileage

for this truck is 11.8 L/100km on the highway and 16.8 1 L/100km in the city.

a. How many litres of gas would you use in the city?
b. How much would it cost?
c. How many litres of gas would you use on the highway?
d. How much would it cost (round to the nearest cent)?
e. What is the difference in cost?

User Krave
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

Part A)

The mileage for city use is 16.81 L per 100 km. In other words, if you traveled 100 km in the city, then you use up 16.81 liters of gas.

We can set up this equation

16.81 liters = 100 km

Multiply both sides by 3 so that the "100 km" turns into "300 km"

16.81 liters = 100 km

3*16.81 liters = 3*100 km

50.43 liters = 300 km

Answer: 50.43 liters

==================================

Part B)

Multiply the answer in part A by the cost per liter, which is $1.01

Total cost = (cost per liter)*(number of liters)

Total cost = (1.01)*(50.43)

Total cost = 50.9343

Total cost = 50.93

Answer: 50.93 dollars

==================================

Part C)

We're effectively repeating part A, but now we're using the highway mileage value.

11.8 liters = 100 km

3*11.8 liters = 3*100 km

35.4 liters = 300 km

Answer: 35.4 liters

==================================

Part D)

We follow similar steps as we did in part B. Use the value in part C to get

Total cost = (cost per liter)*(number of liters)

Total cost = (1.01)*(35.4)

Total cost = 35.754

Total cost = 35.75

Answer: 35.75 dollars

==================================

Part E)

Subtract the results of parts B and D

50.93 - 35.75 = 15.18

Answer: 15.18 dollars

User Sangeeta
by
6.8k points