43.0k views
3 votes
The amount of work done by two boys who apply 310 N of force in an unsuccessful attempt to move a stalled car is

1. 310 N · m.
2. 620 N.
3. 310 N.
4. 0.5.620 N · m

User Moacyr
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:0 N-m

Step-by-step explanation:

Given

Force applied is given by
F=310 N

It is given that there is no movement of car

therefore Net displacement is zero i.e.
s=0

Work done is given by


W=F\cdot s


W=310\cdot s


W=310\cdot 0


W=0\ N-m

User Kanwal
by
6.4k points