27.1k views
5 votes
What minimum gauge pressure is needed at the ground floor of an apartment building if water is to come out a faucet on an upper floor, 75 meters up?

User Selan
by
5.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

735750 Pa

Step-by-step explanation:


\rho = Density of water = 1000 kg/m³

g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

h = Height to which the water needs to be pumped = 75 m

Gauge pressure is given by


P=\rho gh\\\Rightarrow P=1000* 9.81* 75\\\Rightarrow P=735750\ Pa

The gauge pressure that is needed at the ground floor of an apartment building if water is pump out of a faucet on an upper floor is 735750 Pa

User Janise
by
6.9k points