Answer:
735750 Pa
Step-by-step explanation:
= Density of water = 1000 kg/m³
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
h = Height to which the water needs to be pumped = 75 m
Gauge pressure is given by

The gauge pressure that is needed at the ground floor of an apartment building if water is pump out of a faucet on an upper floor is 735750 Pa