57.3k views
3 votes
Air at 7 deg Celcius enters a turbojet engine at a rate of 16 kg/s and at a velocity of 300 m/s (relative to engine). Air is heated in the combustion chamber and it leaves the engine at 427 deg Celcius. Determine the thrust produced by this turbojet engine.

User Darshan L
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

To solve this problem we will start using the given temperature values and then transform them to the Kelvin scale. From there through the properties of the tables, described for the Air, we will find the entropy. With these three data we can perform energy balance and find the speed of the fluid at the exit, which will finally help us find the total force:


V_i = 300m/s


T_1 = 7\°C = 280K


T_2 = 427\°C = 700K


\dot{m} 16kg/s


\dot{Q}_(in) = 15000kJ/s

Using the tables for gas properties of air we can find the enthalpy in this two states, then


T_1 = 280K \rightarrow h_1 = 280.13kJ/Kg\cdot K


T_2 = 700K \rightarrow h_2 = 713.27kJ/Kg\cdot K

Applying energy equation to the entire engine we have that


\frac{\dot{Q}_(in)}{\dot{m}}+h_1 +(1)/(2) V^2_(in) = h_2 + (1)/(2) V^2_(out)


(15000)/(16)*10^3+280.13*10^3+(1)/(2) 300^2 = 713.27*10^3+(1)/(2) V^2_(out)


V_(out) = 1048.198m/s

Finally the force in terms of mass flow and velocity is


F = \dot{m} (V_(out)-V_(in))


F = 16(1048.198-300)


F= 11971.168N

Therefore the thrust produced by this turbojet engine is 11971.168N

User Jonathan Lam
by
7.5k points