102k views
2 votes
The capacitor is then disconnected from the 12V battery and a dielectric with a dielectric constant of k is inserted between the plates. How much energy will be stored in the capacitor after inserting the dielectric? Assign values for C (0.02 F) and k (3.2)

User Kheyse
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

To solve this problem we will apply the concepts related to the energy stored in a capacitor

and capacitance from the dialectic. Finally we will determine the energy stored according to the load and capacitance.

The charge store in capacitor is


Q = CV

Where,

C = Capacitance

V = Voltage,

Replacing we have


Q = 0.02*12


Q = 0.24C

When dialectics is increased the new capacitance is


C' = KC

C' = 3.2* 0.02


C' = 0.064F

Finally with this values we can calculate the energy stored, which is given as,


E = (Q^2)/(2C')


E = (0.24^2)/(2*0.064)


E = 0.45J

Therefore the Energy stored is 0.45J

User ENV
by
7.5k points