213k views
2 votes
Find the pressure necessary to change a volume of steel by

1.0 percent. Express the pressure in terms of atmospheric
pressure units 1 bar = 10°N/m², where bulk' modulus of
steel is 160 x 10' N/m².​

1 Answer

2 votes

Answer:

160×10⁶ bar

Step-by-step explanation:

Bulk modulus is defined as:

K = -V ΔP / ΔV

where V is the initial volume,

ΔP is the change in pressure,

and ΔV is the change in volume.

Given:

K = 160×10⁹ Pa

ΔV = -0.01V

160×10⁹ Pa = -V ΔP / (-0.01V)

160×10⁹ Pa = ΔP / 0.01

ΔP = 160×10¹¹ Pa

ΔP = 160×10⁶ bar

User Chiranjib
by
7.3k points