Answer:
$1,380
Step-by-step explanation:
The computation of the average cost per unit is shown below:
= (Beginning inventory units × price per unit + first purchase inventory units × price per unit + second purchase inventory units × price per unit + third purchase inventory units × price per unit) ÷ (Beginning inventory units + first purchase inventory units + second purchase inventory units + third purchase inventory units)
= (5 units × $61 + 15 units × $63 + 10 units × $74 + 10 units × $77) ÷ (5 units + 15 units + 10 units + 10 units)
= ($305 + $945 + $740 + $770 ) ÷ (40 units)
= ($2,760 units) ÷ (40 units)
= $69
Now the cost of goods sold equals to
= (Inventory units × average cost per unit )
= 20 units × $69 per unit
= $1,380
Since there are total 40 units out of which 20 units are sold, so the remaining units i.e 20 units would be consider as cost of goods sold