77.0k views
5 votes
A mixture of CH4 and H2O is passed over a nickel catalyst at 1000 K. The emerging gas is collected in a 5.00-L flask and is found to contain 8.62 g of CO, 2.60 g of H2, 43.0 g of CH4, and 48.4 g of H2O.

User Ljmc
by
5.0k points

1 Answer

0 votes

The given question is incomplete. But the complete question is this:

A mixture of
CH_(4) and
H_2O is passed over a nickel catalyst at 1000 K. The emerging gas is collected in a 5.00-L flask and is found to contain 8.62 g of CO, 2.60 g of
H_2, 43.0 g of
CH_(4), and 48.4 g of
H_(2)O. Assuming that equilibrium has been reached, calculate
K_(p) for the reaction.

Step-by-step explanation:

As the given reaction is as follows.


CH_4 + H_2O \rightarrow CO + 3H_2

And, we know that

No. of moles =
\frac{mass}{\text{molar mass}}

Therefore, calculate the moles as follows.

Moles of
CH_4 =
(43)/(16.04)

= 2.6808 mol

Moles of
H_2O =
(48.4)/(18.01528)

= 2.6866 mol

Moles of CO =
(8.62)/(28.01)

= 0.307747 mol

Moles of
H_(2) =
(2.6)/(2.01588)

= 1.2897 mol

As, we know that

Concentration =
(moles)/(volume (L) )

Given volume = 5 L

Hence, calculate the concentration of given species as follows.

Conc. of
CH_4 = (2.6875)/(5)

= 0.5361

Conc. of
H_2O = (2.6889)/(5)

= 0.5373

Conc. of CO =
(0.307747)/(5)

= 0.06155

and, Conc. of
H_2 = (1.2897)/(5)

= 0.2579

Now, expression for equilibrium constant for the given reaction is as follows.


K_(c) = ([CO][H_2]^(3))/([CH_4][H_2O] )

Now, putting the given values into the above formula as follows.


K_(c) = ([0.06155][0.2579]^(3))/([0.5361][0.5373])


K_(c) = 3.665 * 10^(-3)

Also, we know that


K_p = K_c * (RT)^dn

Consider the equation


CH_4(g) + H2O(g) \rightarrow CO(g) + 3H_2(g)

Calculate change in moles of gas as follows.

change in gas moles (dn) = 1 + 3 - 1 - 1

dn = 2

As,
K_p = K_c * (RT)^2

It is given that,

T = 1000 K , R = 0.0821

So,


K_p = 3.665 * 10^(-3) * (0.0821 * 1000)^(2)


K_p = 24.70

Thus, we can conclude that value of
K_(p) for the reaction is 24.70.

User Wade J
by
5.1k points