Answer:
10 seconds
Explanation:
The question is missing the figure.
See the attached figure.
The graph shows the velocity (y-axis) versus the time (x-axis).
In order to find when the magnitude of the velocity reaches 60 km/hr, we should find the time t (x-coordinate) at which the velocity (y-coordinate) is 60 km/hr
By looking at the graph, we see that this occurs when t = 10 seconds
==============================================================
Another solution:
The relation between the velocity(y) and time(x) has the following equation as the line pass through (0,0):
y = mx
where m is the slope of the line
Using the figure pick a point to find the slope for example (2,12)
∴ m = 12/2 = 6
When the velocity reach 60 km/hr
∴ x = y/m = 60/6 = 10
∴ Time = 10 seconds