Answer:
a) t=24s
b) number of oscillations= 11
Step-by-step explanation:
In case of a damped simple harmonic oscillator the equation of motion is
m(d²x/dt²)+b(dx/dt)+kx=0
Therefore on solving the above differential equation we get,
x(t)=A₀

where A(t)=A₀
A₀ is the amplitude at t=0 and
is the angular frequency of damped SHM, which is given by,

Now coming to the problem,
Given: m=1.2 kg
k=9.8 N/m
b=210 g/s= 0.21 kg/s
A₀=13 cm
a) A(t)=A₀/8
⇒A₀
=A₀/8
⇒

applying logarithm on both sides
⇒

⇒

substituting the values

b)


, where
is time period of damped SHM
⇒

let
be number of oscillations made
then,

⇒
