28.5k views
0 votes
For a damped simple harmonic oscillator, the block has a mass of 1.2 kg and the spring constant is 9.8 N/m. The damping force is given by -b(dx/dt), where b = 210 g/s. The block is pulled down 13.0 cm and released. (a) Calculate the time required for the amplitude of the resulting oscillations to fall to 1/8 of its initial value. (b) How many oscillations are made by the block in this time?

User Prometheus
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

a) t=24s

b) number of oscillations= 11

Step-by-step explanation:

In case of a damped simple harmonic oscillator the equation of motion is

m(d²x/dt²)+b(dx/dt)+kx=0

Therefore on solving the above differential equation we get,

x(t)=A₀
e^{(-bt)/(2m)}cos(w't+\phi)=A(t)cos(w't+\phi)

where A(t)=A₀
e^{(-bt)/(2m)}

A₀ is the amplitude at t=0 and


w' is the angular frequency of damped SHM, which is given by,


w'=\sqrt{(k)/(m)-(b^(2))/(4m^(2)) }

Now coming to the problem,

Given: m=1.2 kg

k=9.8 N/m

b=210 g/s= 0.21 kg/s

A₀=13 cm

a) A(t)=A₀/8

⇒A₀
e^{(-bt)/(2m)} =A₀/8


e^{(bt)/(2m)}=8

applying logarithm on both sides


(bt)/(2m)=ln(8)


t=(2m*ln(8))/(b)

substituting the values


t=(2*1.2*ln(8))/(0.21)=24s(approx)

b)
w'=\sqrt{(k)/(m)-(b^(2))/(4m^(2)) }


w'=\sqrt{(9.8)/(1.2)-(0.21^(2))/(4*1.2^(2))}=2.86s^(-1)


T'=(2\pi)/(w'), where
T' is time period of damped SHM


T'=(2\pi)/(2.86)=2.2s

let
n be number of oscillations made

then,
nT'=t


n=(24)/(2.2)=11(approx)

User Pierre
by
6.9k points