146k views
0 votes
Brown and Lowery, Inc. reported $470 million in income before income taxes for 2018, its first year of operations. Tax depreciation exceeded depreciation for financial reporting purposes by $50 million. The firm also had non-tax-deductible expenses of $20 million relating to permanent differences. The income tax rate for 2018 was 35%, but the enacted rate for years after 2018 is 40%. The balance in the deferred tax liability in the December 31, 2018, balance sheet is:

User TinMan
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$20 Million

Step-by-step explanation:

  • Reported Income before taxes for 2018= $470 Million
  • Tax Depreciation excess over Financially Reported Depreciation= $ 50 Million
  • Income Tax rate for 2018= 35%
  • Enacted Rate for Years after 2018= 40%

Calculation

  • The Deferred Tax Liability= Excess of Tax Depreciation over Financially Reported Depreciation × Enacted Tax Rate
  • = $50,000,000 × 40%
  • =$20,000,000

Deferred Tax Liability

This represents the tax due for a particular period but yet to be paid. A deferred tax liability is the indication that an organisation will have to pay mor tax in the future as a result of a current transaction.

In the situation of Brown and Lowery, the Deferred tax is an applied tax rate to the excess of tax depreciation over financial reporting depreciation.

Based on International Accounting Standard (IAS) 12, Deferred tax liability should be calculated using the Enacted rate for years after the current period.

Also, $50,000,000 is the excess of tax depreciationi over depreciation used for financial reporting, however, since the firm has a $20, 000,000 which is a non-tax deductible expense then it will not affect our Deferred Tax Liability Calculation.

User Dave Brondsema
by
6.8k points