217k views
2 votes
A house increases in value from $30,000 to $120,000 over a period of 40 years. Solve by using the formula r = (F/P) to the 1/n power



1 Answer

7 votes

Answer:

The rate at which the value of house increases in 40 years is 1.03

Explanation:

The initial value of house = P = $30,000

The final value of house = F = $120,000

The period for which the value increase = 40 years

Let the rate at which the value increases in 40 years = r%

Now, According to question

The final value of house after n years = The initial value of house ×
(rate)^(time)

i.r F = P ×
(r)^(n)

Or, r =
((F)/(P))^{(1)/(n)}

Or, r =
((120,000)/(30,000))^{(1)/(40)}

Or, r =
4^{(1)/(40)}

∴ r = 1.03

The rate at which the value increases in 40 years = r = 1.03

Hence,The rate at which the value of house increases in 40 years is 1.03 Answer

User Tehsis
by
7.2k points