Answer:
Average speed, v =1022.90 m/s
Step-by-step explanation:
Given that,
The average distance between the moon and the earth is,

The period of revolution of the Moon,

To find,
The average speed of the Moon around the Earth.
Solution,
If T is the orbital period and r is the orbital speed of the moon. The average speed is given by :

Where
is the angular speed

Since, 1 day = 86400 seconds
27.3 days = 2358720 seconds


v = 1022.90 m/s
or
So, the average speed of the Moon around the Earth is 1022.90 m/s.