Answer:
The total number of boxes of cookies were to sold for the fundraiser is 190 .
Explanation:
The number of boxes of cookies sold for fundraiser = 114
The percentage of fundraiser sold = 60 % of the total number of boxes
Let The Total number of boxes = n
So, According to question
The number of boxes of cookies sold for fundraiser = 60 % of the total number of boxes
I.e 60 % of n = 114
Or,
× n = 114
Or, 0.6 × n = 114
∴ n =

I.e n = 190
So , number of boxes = n = 190
Hence The total number of boxes of cookies were to sold for the fundraiser is 190 . Answer