Answer:
1.82 g is the maximum mass of CuS.
Step-by-step explanation:
Considering:
Or,
Given :
For
:
Molarity = 0.500 M
Volume = 38.0 mL
The conversion of mL to L is shown below:
1 mL = 10⁻³ L
Thus, volume = 38.0×10⁻³ L
Thus, moles of
:
Moles of
= 0.019 moles
For
:
Molarity = 0.600 M
Volume = 42.0 mL
The conversion of mL to L is shown below:
1 mL = 10⁻³ L
Thus, volume = 42.0×10⁻³ L
Thus, moles of
:
Moles of
= 0.0252 moles
According to the given reaction:
1 mole of
reacts with 1 mole of

So,
0.019 mole of
reacts with 0.019 mole of

Moles of
= 0.019 mole
Available moles of
= 0.0252 mole
Limiting reagent is the one which is present in small amount. Thus,
is limiting reagent.
The formation of the product is governed by the limiting reagent. So,
1 mole of
gives 1 mole of

0.019 mole of
gives 0.019 mole of

Moles of
formed = 0.019 moles
Molar mass of
= 95.611 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.019 × 95.611 g = 1.82 g
1.82 g is the maximum mass of CuS.