34.0k views
4 votes
Copper(II) sulfide, CuS, is used in the development of aniline black dye in textile printing. What is the maximum mass of CuS which can be formed when 38.0 mL of 0.500 M CuCl2 are mixed with 42.0 mL of 0.600 M (NH4)2S? Aqueous ammonium chloride is the other product.

1 Answer

4 votes

Answer:

1.82 g is the maximum mass of CuS.

Step-by-step explanation:

Considering:


Molarity=(Moles\ of\ solute)/(Volume\ of\ the\ solution)

Or,


Moles =Molarity * {Volume\ of\ the\ solution}

Given :

For
CuCl_2 :

Molarity = 0.500 M

Volume = 38.0 mL

The conversion of mL to L is shown below:

1 mL = 10⁻³ L

Thus, volume = 38.0×10⁻³ L

Thus, moles of
CuCl_2 :


Moles=0.500 * {38.0* 10^(-3)}\ moles

Moles of
CuCl_2 = 0.019 moles

For
(NH_4)_2S :

Molarity = 0.600 M

Volume = 42.0 mL

The conversion of mL to L is shown below:

1 mL = 10⁻³ L

Thus, volume = 42.0×10⁻³ L

Thus, moles of
(NH_4)_2S :


Moles=0.600 * {42.0* 10^(-3)}\ moles

Moles of
(NH_4)_2S = 0.0252 moles

According to the given reaction:


CuCl_2_((aq))+(NH_4)_2S_((aq))\rightarrow CuS_((s))+2NH_4Cl_((aq))

1 mole of
CuCl_2 reacts with 1 mole of
(NH_4)_2S

So,

0.019 mole of
CuCl_2 reacts with 0.019 mole of
(NH_4)_2S

Moles of
(NH_4)_2S = 0.019 mole

Available moles of
(NH_4)_2S = 0.0252 mole

Limiting reagent is the one which is present in small amount. Thus,
CuCl_2 is limiting reagent.

The formation of the product is governed by the limiting reagent. So,

1 mole of
CuCl_2 gives 1 mole of
CuS

0.019 mole of
CuCl_2 gives 0.019 mole of
CuS

Moles of
CuS formed = 0.019 moles

Molar mass of
CuS = 95.611 g/mol

Mass of
CuS = Moles × Molar mass = 0.019 × 95.611 g = 1.82 g

1.82 g is the maximum mass of CuS.

User Gary McGill
by
6.6k points