menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Ortions Review A mouthwash costs $4.36 for 32 ounces. How much does each ounce cost? Round to the nearest cent
asked
Nov 16, 2020
163k
views
1
vote
Ortions Review
A mouthwash costs $4.36 for 32 ounces. How much does
each ounce cost?
Round to the nearest cent
Mathematics
middle-school
Variax
asked
by
Variax
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$4.36 / 32 ounces = 0.14 cents per ounce
Brundolf
answered
Nov 18, 2020
by
Brundolf
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Answer:
about $0.14
Explanation:
$4.36 (1/32) =
0.13625 =
about $0.14
Lukeseager
answered
Nov 22, 2020
by
Lukeseager
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 21, 2021
214k
views
Ortions of the financial statements for Myriad Products are provided below. MYRIAD PRODUCTS COMPANY Income Statement For the Year Ended December 31, 2021 ($ in millions) Sales $ 760 Cost of goods sold
Kichu
asked
May 21, 2021
by
Kichu
7.8k
points
Business
college
1
answer
1
vote
214k
views
asked
Dec 6, 2017
46.6k
views
Product A is a 12-ounce bottle of generic mouthwash that sells for $1.39. Product B is a 24-ounce bottle of mouthwash that costs $2.79. Which is the better buy?
Radek Lopatecki
asked
Dec 6, 2017
by
Radek Lopatecki
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
46.6k
views
asked
Apr 10, 2017
138k
views
A is a 12-ounce bottle of generic mouthwash that sells for=1.39. product B is a 24 ounce bottle of mouthwash that costs $2.79. which is the better to buy?
Mahesh Meniya
asked
Apr 10, 2017
by
Mahesh Meniya
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
138k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org