163k views
1 vote
Ortions Review

A mouthwash costs $4.36 for 32 ounces. How much does
each ounce cost?
Round to the nearest cent

User Variax
by
5.8k points

2 Answers

5 votes
$4.36 / 32 ounces = 0.14 cents per ounce
User Brundolf
by
5.6k points
2 votes

Answer:

about $0.14

Explanation:

$4.36 (1/32) =

0.13625 =

about $0.14

User Lukeseager
by
5.8k points