200k views
5 votes
7.90 for 40 ounces of laundry soap unit rate​

User Seer
by
6.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.20 for 1 ounce of laundry soap

Explanation:

7.90/40=0.1975

money can't be written like that so we have to round to the nearest hundredths

= $0.20

User Hridoy
by
6.3k points