221k views
1 vote
Review (Monday)

Date:
2. Mrs. Henry purchased 14 gallons of gas
for $34.72. How much did each gallon cost?

2 Answers

3 votes
$5.1428, or $5.14 rounded
divide 34.72 by 14 to find the cost of each individual gallon of milk
User Navjot Ahuja
by
7.8k points
5 votes

Answer:

2.48

Explanation:

For each gallon she got she paid $2.48. I know this by doing 34.72 divided by 14 which got me the answer of $2.48.

User Itsraja
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories