175k views
3 votes
Tyrone, an 85-kg teenager, runs off the end of a horizontal pier and lands on a free-floating 130-kg raft that was initially at rest. After he lands on the raft, the raft, with him on it, moves away from the pier at 1.6 m/s. What was Tyrone's speed as he ran off the end of the pier?

User Eljakim
by
6.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:u=4.04 m/s

Step-by-step explanation:

Given

Mass m=85 kg

mass of Raft M=130 kg

velocity of raft and man v=1.6 m/s

Let initial speed of Tyrone is u

Conserving Momentum as there is no external Force


mu=(M+m)v


85* u=(85+130)\cdot 1.6


u=(215)/(85)\cdot 1.6


u=2.529\cdot 1.6=4.04 m/s

User Kfsone
by
7.8k points