56.4k views
5 votes
A 912-kg car is being driven down a straight, level road at a constant speed of 31.5 m/s. When the driver sees a police cruiser ahead, she removes her foot from the accelerator. After 8.00 is, the speed of the car is 24.6 m/s, which is the posted speed limit. What is the magnitude of the average net force acting on the car during the 8.00 s interval

1 Answer

5 votes

Answer:

786.6 N

Step-by-step explanation:

mass of car, m = 912 kg

initial velocity of car, u = 31.5 m/s

final velocity of car, v = 24.6 m/ s

time, t = 8 s

Let a be the acceleration of the car

Use first equation of motion

v = u + a t

24.6 = 31.5 + a x 8

a = - 0.8625 m/s^2

Force, F = mass x acceleration

F = 912 x 0.8625

F = 786.6 N

Thus, the force on the car is 786.6 N.

User Eduardo Mauro
by
6.1k points