112k views
5 votes
Carolina paid $15.80 for 4 hamburgers.

What is the unit rate representing the cost of 1 hamburger? PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!1

2 Answers

6 votes

Answer:

$ 3.95

Explanation:

it is 3.95 because you divide 15.80 by 4

Carolina paid $15.80 for 4 hamburgers. What is the unit rate representing the cost-example-1
User Alexey Mezenin
by
5.6k points
3 votes

Answer:

The cost of one hamburger is $3.95.

Explanation:

15.80/4=3.95

User Chrisbyte
by
5.5k points