Answer:
option (E) $1,152.10 million
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
outstanding Common stock = 13.6 million shares
Selling price = $31 per share
Total face value of bond Issue 1 = $600 million
selling at 98% of par
Total face value of bond Issue 2 = $150 million
selling at $950 per bond
Now,
Shareholder’s equity = Share selling price × number of shares outstanding
= $31 × 13.6 million
= $421.60 million
Value of bond 1 = Total face value × price %
= $600 million × 98%
= $588 million
Value of bond 2 = ( Total face value × price) ÷ 1000
= ( $150 million × 950 ) ÷ 1000
= $142.50 million
Therefore,
Market value of firm = $421.60 million + $588 million + $142.50 million
= $1,152.10 million
Hence,
The correct answer is option (E) $1,152.10 million