158k views
2 votes
Natalia bought 8 glitter wands for $50

User Rabeya
by
6.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Each glitter wand costs $6.25

Explanation:

Using the unit rate formula, in this scenario it would be
(price)/(item), we can find the unit rate of the glitter wand.


(price)/(item)=(50)/(8) = 6.25

Hope this helps.

User Eric Amodio
by
6.1k points
3 votes

Answer:

4 wands for $20 does not have the same

6 wands for $37.50 has the same amount

10 wands for %65 does not

Explanation:

i got it right

User Dastan
by
6.3k points