191k views
3 votes
Anakin is saving for a Xbox One. He currently has $165 saved and earns $40 per week doing chores around the house. If an Xbox costs $500 plus 10% sales tax, how long will it take for him to save that amount? ​

User Leatrice
by
6.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

10 weeks or 9.625 weeks

Explanation:

$500 plus 10% sales tax is $550

he already has 165

550-165 =385

385/40=9.625

or rounded to the nearest whole number 10

User Alexander Savin
by
6.9k points
4 votes

Answer:

It will take him about 10 weeks to save that amount.

Explanation:

Find 10% of 500, then add.

.10×500= 50

500+50= 550

Subtract the number of money he has saved to the cost of the Xbox and sales tax.

550-165= 385

Divide 40 to 385.

385÷40= 9.62500

The number 9.62500 can be rounded to 10 weeks.

User MorningHacker
by
6.8k points