Answer:
Option a.
Step-by-step explanation:
Given information:
Face value of bond = $100,000
Interest rate of bonds = 8%
Interest is paid semi annually, So the value of interest is

Market interest rate = 9%
Time = 25 years
Present value of annuity factor



Present value factor



Value of bond = (Present value of annuity factor × interest payment) + (present value factor × face value)
Value of the bond


The issue price of the bonds is $90,119.
Therefore, the correct option is a.