145k views
2 votes
A .5kg football is thrown with a velocity of 15m/s to the right. A stationary receiver catch the bail and bring it to rest in 0.2s. what is the force exerted on the bail by the receiver?

User Pun
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

375 N

Step-by-step explanation:

Topic tested: Newton's Law of motion

The question is testing on the application of Newton's second Law of motion.

We are given;

  • Mass of the football = 5 Kg
  • Initial velocity of the football, Vf = 15 m/s
  • Time taken to bring the ball to rest = 0.2 s
  • Final velocity, Vo = 0 m/s ( since the ball went to rest)

We are required to determine the force exerted to bring it to rest.

  • According to the Newton's second law of motion the resultant force and rate of change in momentum are directly proportion.
  • Therefore;


F=((MVf-MVo))/(t)

Thus;


F=((5kg.5m/s)-(5kg.0m/s))/(0.2s)


F=375Newtons

Force = 375 N

Hence, the force exerted on the ball by the receiver was 375 N

User Asif Mulla
by
7.5k points