202k views
8 votes
The rate for the following: 6-pound bag of apples for \$4.00 .

1 Answer

8 votes

Given that,

Cost of 6 pounds apples = $4.00

To find,

Unit rate.

Solution,

We have,

6 pounds apples = $4.00

We can find the cost of 1 pound of apples as follows :

1 pound apples =$ (4/6)

= $0.67

So, the cost of 1 pound apples is $0.67.

User Top Sekret
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.