Given that,
Cost of 6 pounds apples = $4.00
To find,
Unit rate.
Solution,
We have,
6 pounds apples = $4.00
We can find the cost of 1 pound of apples as follows :
1 pound apples =$ (4/6)
= $0.67
So, the cost of 1 pound apples is $0.67.
5.6m questions
7.3m answers