209k views
2 votes
On a scale drawing of a submarine, each 0.5 cm represents 3 m on the actual submarine. What length on the submarine is represented by 3 cm on the drawing?

1 Answer

3 votes

Answer:

The length of the actual submarine is 18 m.

Explanation:

Here, the conversion ratio is

0.5 cm represents 3 m on actual submarine.

also, 3 m = 3 x 100 cm = 300 cm

or, the ratio of Drawing : Actual = 0.5 : 300

Now, Here drawing = 3 cm

let the actual length of the submarine = k cm

By the RATIO of PROPORTIONALITY:


(0.5)/(300)  = (3)/(k)   \implies k = (3 * 300)/(0.5)

or, k = 1800 cm = 18 m

Hence, the length of the actual submarine is 18 m.

User Coglialoro
by
7.0k points